Tajemniczy przełącznik w interfejsie K+DCan BMW

Wiele osób zastanawia się, do czego służy umieszczony na obudowie interfejsu, tajemniczy przełącznik. Poniżej postaram się pokrótce wyjaśnić jego rolę.

 

Otóż przełącznik pozwala na dołączanie lub rozłączanie 8 pinu w interfejsie, służącego do przesyłu danych odpowiedzialnych za diagnostykę modułów w części aut. W 90% przypadków ta linia powinna być załączona. Aby lepiej zrozumieć zasadę działania opiszę najpierw rodzaje linii diagnostycznych w autach marki BMW i to, jakie informacje są nimi przesyłane.

 

KLine – jest to linia diagnostyczna występująca w autach od 1996r do 2007r. W gnieździe OBD2 przesył danych następuje na pinie 7 i 8. E6x, E70, E87, E9x do 2007r przesył informacji z modułów przebiega po linii 7. Natomiast e38, e39, e46, e53, e83 po linii 7 przesyłane są informacje z silnika i skrzyni automatycznej. Natomiast reszta modułów odczytywana jest z linii 8.

 

D-CAN – jest to nic innego, jak „unowocześniona” linia diagnostyczna, która pojawiła się w 2007r w autach BMW serii E. W gnieździe OBD2 w tych samochodach znajduje się na pinie 6 (Low-Speed CAN) oraz 14 (High-Speed CAN). Od 2007r. wszystkie auta BMW wykorzystują tą linie do przesyłania wszelkich danych z modułów.

 

Reasumując – auta BMW serii E do 2007r wykorzystują linie K (piny 7 i 8) do diagnostyki, natomiast od 2007r te same informacje są przesyłane po nowszej linii zwanej D-CAN.

 

Czemu zatem stałe „zmostkowanie” pinów 7 i 8 jest złą praktyką, skoro nowsze modele ich nie wykorzystują i te linie są im obojętne, a starsze potrzebują obu linii do pełnej diagnostyki? Otóż linia 8 w niektórych autach służy dodatkowo jako port ETHERNET, przez który można diagnozować moduły multimedialne typu CIC i NBT. Uruchomienie tej linii łącznie z linią 7 sprawia, że pojawia się na niej napięcie czego efektem jest rozłączenie całej diagnostyki. Tak, to tyle… dla tej niewielkiej grupki aut ten przełącznik jest ważną funkcją, bez której jakakolwiek diagnostyka byłaby niemożliwa. W pozostałych przypadkach najwygodniej ustawić przełącznik na pozycji, w której linie 7 i 8 są połączone.

Masz do nas pytania?
Na wszystkie chętnie odpowiemy. Skontaktuj się z nami.

Adres warsztatu

ul. Żuławska 88, 80-059 Gdańsk
Do góry